Type Here to Get Search Results !

Xανιά έξι αστέρων!

Με επιβλητική νίκη 6-2 επί της Ηλιούπολης και τον Μάναλη να πετυχαίνει
χατ-τρικ, ολοκλήρωσαν τα Χανιά τις υποχρεώσεις τους στον Β΄ όμιλο της Super League 2.

Η κρητική ομάδα, η οποία την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό, «κλείδωσε» με το σημερινό «τρίποντο» τη δεύτερη θέση των Play Off, πίσω από την πρωταθλήτρια Athens Kallithea, η οποία έχει εξασφαλίσει την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Στο άλλο ματς της 9ης αγωνιστικής, η Καλαμάτα ήρθε ισόπαλη 0-0 με τον Ιωνικό, παίρνοντας μόλις τον δεύτερο βαθμό της στα Play Off.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

3’ Φαόυλ του Κόλα από τα δεξιά, ο Μπάτζιος βρίσκει με κεφαλιά τον Μάναλη ο οποίος σουτάρει με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι

5’ Σέντρα ακριβείας του Κατσούρρι από τα δεξιά, ο Μάναλης κερδίζει την κεφαλιά και κάνει το 1-0!

10′ Μανουσάκης και Τσορνομάζ σούταραν από πλεονεκτική θέση αλλά οι αμυντικοί μπλόκαραν την μπάλα , με τους φιλοξενούμενους στην αντεπίθεση να εκτελούν με τον Γκοτσούλια και τον Καλογεράκη να διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα

18′ Πέναλτι για την Ηλιούπολη μετά από προσπάθεια του Παντελίδη ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μπάτζιο.

19′ Εύστοχη η εκτέλεση του Παντελίδη και 1-1

25′ Σέντρα Τσορνομάζ γυριστό του Μανουσάκη σε κόρνερ ο Πολίτης

26′ Από το κόρνερ του Κόλα, ο Λεμονής στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ, γράφει το 2-1.

30′ Από τη σέντρα του Κόλα οι αμυντικοί δεν διώχνουν σωστά και ο Μάναλης με διαγώνιο σουτ ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

33′ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κόλα διώχνει δύσκολα με γροθιές ο Πολίτης

37′ Μετά από κόρνερ, ο Μανουσάκης προσπαθεί να απειλήσει από τα αριστερά, δύσκολα σε κόρνερ ο Πολίτης

40′ Ο Μάναλης βρίσκει τον Μανουσάκη με ωραία κάθετη, διώχνει στη γωνία του ο Πολίτης

41′ Πολύ καλό σουτ του Κόλα, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι

64′ Οι δυο αλλαγές του Ταουσιάνη, Νίλι και Μιούλερ συνδυάζονται με τον Αργεντινό με πλασέ να γράφει το 4-1

68’ Λάθος των αμυντικών, ο Κόστα βρίσκεται απέναντι στον Καλογεράκη, ο οποίος δίνει στον Παντελίδη που σε κενή εστία κάνει το 4-2 από ελεγχόμενη θέση οφ σάιντ.

78′ Σουτ του Σερβιλάκη ο Πολίτης διώχνει, με τον Μάναλη να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

81′ Από ασίστ του Νίλι, ο Μάναλης με το τρίτο προσωπικό του τέρμα κάνει το 5-2

90+2′ Ο Σερβιλάκης δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτυπάει και στα δυο δοκάρια και καταλήγει στα δίχτυα (6-2)

Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μπάτζιος (54′ Σέχου), Μαζουλουξής, Κατσούρι (54′ Νίλι), Σιλά (61′ Σερβιλάκης), Τσορνομάζ, Λεμονής, Τσέλιος, Μανουσάκης (82′ Βόρφι), Κόλα (61′ Μιούλερ), Μάναλης.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Πολίτης, Τοπάλ, Τσαφταρίδης, Βασιλούδης, Παντελίδης, Κρέτση, Γκουτσούλιας, Ανδρέου (46′ Λατίνοβιτς), Φουρλάνος, Φρίμποργκ, Βενάρδος.